להקת מחול ענבל

להקת מחול תיאטרון ענבל נוסדה בישראל ב-1949 על ידי הרקדנית והכוריאוגרפית זוכת פרס ישראל, הגב' שרה לוי-תנאי כדי לשמר ולהמשיך, את המסורת העשירה של תרבות יהודי תימן. לוי-תנאי החלה אז לעבוד עם קבוצה של נערים ונערות בני העדה התימנית. המפגשים נערכו במבנה בית הספר "כרמל" הנערים התנסו בקבוצה במשחק ותנועה, ומתוך קבוצה זו צמח דור הרקדנים הראשון של להקת ענבל, אשר מנה כשבעה נערים.
הלהקה החלה לעבוד באופן מסודר בשנת 1950, וכונתה "הלהקה המזרחית של שרה לוי". הלהקה הופיעה במושבים, קיבוצים ובישובים אחרים בארגונה של המרכז לתרבות של ההסתדרות. לאחר הופעה בכנס מחולות העם, בדליה בשנת 1954, זכתה הלהקה לתמיכה כספית וארגונית של "קרן נורמן" (שהפכה ברבותה ימים לקרן התרבות אמריקה-ישראל), שאפשרה לה ליצור בתנאים טובים ואף להרחיב את מספר חברי הלהקה ל-12. את תלבושות הלהקה עיצבה המעצבת הראשית של חברת משכית, פיני לייטרסדורף. את התפאורה עיצוב, במרבית ההפקות, הצייר ומעצב הבמה אנטול גורביץ'.
התגובות לעבודתה של לוי-תנאי היו מעורבות. רבים זילזלו בעבודתה וראו בה פולקלור מזרחי. עם זאת, נבחרה להקת ענבל לייצג את ישראל בעולם. בשנים 1957–1959 יצאה הלהקה לסיבובי הופעות בצפון אמריקה ובאירופה. להקת ענבל, בניהולה האמנותי של לוי-תנאי, זכתה במשך כארבעים שנה רצופות להצלחה רבה, הן בארץ והן בסיבובי ההופעות בעולם.

מערכת למכירת כרטיסים