תמונת מופע: פסטיבל קולנוע אפריקאי | חיים ראויים + הבלוז לפי לייטנין הופקינס

פסטיבל קולנוע אפריקאי | חיים ראויים + הבלוז לפי לייטנין הופקינס

קולנוע
תיאטרון מחול ענבל והמרכז האתני הרב תחומי
שישי, 21 מאי 2021 בשעה 10:00
מחיר 35 עד 40 ₪

פרטי הסרט

אטסיב! פסטיבל קולנוע אפריקאי ברחבי תל אביב מציג:

 

A Well Spent Life+ The Blues Accordin’ to Lightnin’ Hopkins

חיים ראויים + הבלוז לפי לייטנין הופקינס

שני דיוקנאות אינטימיים של ענקי הבלוז מאנס ליפסקומב ולייטנין הופקינס מאת הבמאי הייחודי לס בלנק

---------------------------------------

חיים ראויים

A Well Spent Life

Dir: Les Blank

דוקו

מחווה מרגשת לגיטריסט ופזמונאי הבלוז האגדי מאנס ליפסקומב, הנחשב בעיני רבים לגיטריסט הגדול בכל הזמנים.  ליפסקומב, יליד  1895, מדבר על אהבה והקרבה, ועל אימוץ ילדים, ביניהם גם אלה של אחותו. הוא מספר על אבהות, סבאות, משפחה, על מסעות הופעות בארה"ב, ועל מחשבות על המוות. הוא מציג שלווה, שקט ומוזיקה אדירה.

ארה"ב, 1972 |אנגלית | 44 דקות | תרגום לעברית

 

---------------------------------------

 

הבלוז לפי לייטנין הופקינס

The Blues Accordin’ to Lightnin’ Hopkins

Dir: Les Blank

דוקו 

דיוקן עוצמתי של הזמר ונגן הבלוז הטקסני האגדי לייטנין הופקינס, שנכלל ברשימת מאה הגיטריסטים הגדולים ביותר בכל הזמנים של מגזין הרולינג סטון. הסרט כולל הופעות בברביקיו וברודאו שחור, וביקור בעיר ילדותו, סנטרוויל טקסס ומשרטט בדיוק רב את דמותו לצד מנה נדיבה של בלוז קלאסי.

"יש יותר אמנות, יותר אמת, ויותר מוזיקליות ב׳הבלוז לפי לייטנין הופקינס׳ מאשר בכל סרט מוזיקה אחר שראיתי" – רוג'ר גרינשפן, ניו יורק טיימס.

ארה"ב ,1970 |אנגלית | 31 דקות | תרגום לעברית

 

פסטיבל אטסיב! ("אל תדאג!" באמהרית) מתקיים בנוכחות קהל בפעם השלישית ומביא אל המסך הגדול את מיטב העשייה הקולנועית העדכנית ביבשת ובפזורה.

הפסטיבל יתקיים השנה בשני מוקדים בתל אביב יפו, מכרז ענבל וקולנוע קנדה בתאריכים 19-22.5.2021

חגיגה קולנועית בת ארבעה ימים שנותנת במה ליצירה מרחבי היבשת העשירה שלרוב אינה זוכה לחשיפה ראויה במחוזותינו. התוכנית כוללת מבחר איכותי של סרטים עלילתיים ותיעודיים המציגים שפה אמנותית וסגנון קולנועי מגוון ומבטאים את השפע התרבותי, החברתי והערכי של הקולנוע האפריקאי ושל יוצריו.

כ-20 סרטים שנוצרו על ידי אפריקאים ואפריקאיות מהיבשת או בתפוצות יוקרנו לאורך ארבעת ימי הפסטיבל, בהם סרטים מקונגו, גאנה, אתיופיה, אריתראה, סודן, קניה, דרום אפריקה ועוד. מרבית הסרטים מוקרנים בבכורה ארצית ומופצים בישראל באופן בלעדי במסגרת הפסטיבל. הרצאות ואירועים יתקיימו ככל הניתן.

 

השנה, הפסטיבל מקדיש מסגרת מיוחדת לתנועת Black_Lives_Matter# ומכיר בתפקידה המרכזי של של אמנות בהצגת חוויותיהם של א.נשים שחורים- אמיתיים ובדיוניים כאחד. סרטים אלה המתמקדים בחלומות, במאבקים, ברצונות ובאמונות של דמויות שחורות ונושאים אקטואלים המשפיעים על החיים האמיתיים היומיומיים של קהילות שחורות בדיאספורות ברחבי כל העולם המערבי.

החל מפניני קולנוע עצמאי של ג'ון סינגלטון וקתלין קולינס,  דרך דיוקנאות תיעודיים של אמנים שחורים של יוצרי סרטים לבנים כמו לס בלנק ושירלי קלארק,  ועד ליצירה עכשווית וחדשנית של חליק אללה, סרטים אלה מציעים הזמנה להרהר בחוסן וביצירתיות של אנשים וקהילות שחורות בארצות הברית ומחוצה לה.

פסטיבל הקולנוע האפריקאי הינו יוזמה של עמותת אטסיב! שהוקמה למטרה זו- הצגה, שיתוף וחשיפת נרטיבים מקוריים של א.נשים שחורים מכל העולם, שהינם בחזקת נכס תרבותי גנוז בתקופה בה תרבות שחורה מרקיעה שחקים בפופולריותה, אך הקשר בין אנשים שחורים ותרבות שחורה אינו מרכזי כפי שאמור להיות.

 

מנהל אמנותי: בזי גטה

מפיקה: בתי לוריסו

מנחת הפסטיבל וחברת צוות ההיגוי: אפרת ירדאי

כתיבת תכניה: רחלי סעיד

הפסטיבל מתקיים בתמיכת מפעל הפיס, המכון הצרפתי בישראל, עמותת אפריקה 2030, וקרן צק פוינט.

בחירת כרטיסים

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים